Як підготувати першокласника до школи

1 вересня для першокласників розпочнеться досі невідомий період у житті. На них чекає шкільна форма, парта, новий розпорядок дня, перший учитель, знайомство з однокласниками, уроки, перерви, домашні завдання. Як же правильно підготувати дитину до школи, щоб вона почувала себе упевнено і ходила туди з цікавістю та бажанням?

Що треба купити для першокласника

 

Портфель

Краще, якщо це ранець, причому легкий: учень 1-2 класу повинен носити за плечима не більше 1,5-2 кг. «На виріст» купувати ранець не варто. Ранець-рюкзак не має бути ширшим за плечі. Дуже добре, що зараз на ранцях є світловідбивні значки або смуги – це не для краси, а для безпеки.

Пенал. 

Краще за все брати м’який пенал-розкладачку. Він легкий, не гримить на парті, менше ламається. Купувати його з «наповненням» або без – вирішувати батькам. Проте, як зазначають продавці магазинів канцтоварів, зазвичай наповнення у таких пеналах не дуже високої якості. Тому краще компонувати його самостійно.

Ручка. 

Потрібно 2-3 штуки обов’язково (одна запасна завжди має бути). Для первачків краще брати з гумовими тримачами, щоб пальчики не ковзали.

Олівці. 

Є у продажу і дерев’яні, і пластикові. Останні не ламаються при падінні та ударі. Фломастери. Ось на них не економте. Краще купіть якісні: і прослужать довше і просвічувати через папір не будуть. Не забудьте подивитися на їх термін реалізації.

Гумка. 

Має бути не іграшкою, а простим, бажано безбарвним, помічником. Точилка. Теж потрібна, краще металева і не у вигляді іграшки, щоб не відволікати малюка. Ножиці. Обов’язково з тупими кінцями. Пензлик. Купуйте з хвоста білки або поні. Лінійка. Краще вибрати хорошу пластикову, яку важко зігнути і зламати. Дерев’яні екологічно безпечні, але міняти доведеться часто брудняться.

Клей. 

Звичайно, краще всього склеювальний олівець: і бруду менше, і клопоту. Зараз є клей «хамелеон» – він яскравого кольору, а при висиханні стає безбарвним. Дуже зручно – видно, де вже намазав.

Зошити. 

Найнеобхідніше першокласникові, і головне тут не обкладинка з «покемонами», а папір. Лінії, клітини мають бути чіткими, папір білий, а не сірий, досить щільний, інакше ручка рватиме аркуші. Дуже добре, якщо зошити з полями.

Тека для зошитів. 

На блискавці не купуйте, вони часто ламаються, зав’язки теж рвуться, це незручно. Краще за все, якщо тека проста, без наворотів, з клапанами на липучці. Альбом для малювання. З невеликою кількістю аркушів, але з хорошим папером! Якщо купите товстий альбом, він у дитини швидко потріпається і набридне.

Фарби

Краще за все акварельні медові, випробувані часом в пластмасовій коробці.

Пластилін

Прочитайте, що написано на коробці. Якщо «не допускати попадання в рот» або «після занять ретельно мити руки з милом» – краще такий пластилін дітям не купувати – небезпечно! Пластилін має бути екологічно чистим, приємного забарвлення, не липнути до рук і добре м’ятися в руках (без розігрівання на батареї!).

ПРИВЧАТИ ДО НОВОГО РЕЖИМУ КРАЩЕ ЧЕРЕЗ ГРУ

Весь процес починається з психологічного настрою дитини. Не потрібно морально давити на дитину, погрожувати їй та чогось вимагати. Дуже важливо з нею розмовляти і розповідати, як самі батьки проходили через все це. Якщо навчити свою дитину слухати, то можна вважати, що процес підготовки почав просуватися вдало.

Пристосовувати дитину до різких змін та режиму потрібно не раніше, ніж за місяць до школи.

Спочатку потрібно пояснити майбутньому першокласнику, що необхідно навчитися самостійно готуватися до навчального дня: одягати форму, збирати рюкзак. Батьки повинні показати, що і куди класти, щоб у портфелі легко можна було знайти потрібну річ. Найкраще усього це робити через гру, адже саме так діти більш сприймають інформацію, яку їм ми, батьки, хочемо донести.

Після чисельних бесід дитину слід привчати змінювати свій розпорядок дня і прокидатися рано.

Все це повинно проходити поступово. Для того, щоб привчити вставати раніше, треба попередньо розрахувати, в який час повинно дитя вставати, щоб встигати зібратися в школу без поспіху. Можна навіть пограти у таку собі гру-підготовку до школи. Таким чином буде можливість зрозуміти, за яким принципом та з якою швидкістю дитина збирається до школи. Місяця до початку занять якраз вистачить, щоб звикнути до нового розкладу без стресу для організму.

 Другим не менш важливим фактором є тренування пам’яті, мови, письма та уваги. Наприклад, читати казку і просити майбутнього учня розповісти, що найбільше запам’яталося, запропонуйте намалювати героїв. Найкращими способами розширити горизонт знань дитини є бесіди «про життя», читання книг і їх обговорення. Батькам потрібно з дитиною вивчати букви, цифри, кольори.

  По можливості треба формувати вміння читати і рахувати, хоча б до 10. Також потрібно розвивати моторику. Це необхідно як для розвитку вміння писати, так і для розвитку мовлення. Для цього слід більше малювати, ліпити, працювати з конструктором та вміти працювати з дрібними предметами. Крім психологічного настрою, дитину треба підготувати і фізично.

 Для цього прокидайтесь та займайтесь разом із дитиною зарядкою, привчайте її до цього. І вам буде корисно, і дитині. Якщо ж дитина іде у школу не перший раз, то варто пам’ятати, що за час канікул варто контролювати дитячий відпочинок і навчання. Нехай відпочиває, гуляє, та головне привчити його читати, щоб за час канікул ваша дитина не забула читання та письмо. 

 Також краще, коли батьки знаходять час і іноді займаються зі своїми дітьми, повторюють те, що було у школі. Головне – робити це ненав’язливо. Перш, ніж приступати до занять, потрібно пояснити дитині, що це важлива процедура, після якої вона може займатись своїми справами. Якщо з дитинства для дитини навчання буде насолодою, то це значно спростить виховання та заняття з нею.

ШКІЛЬНУ ФОРМУ – КЛАСИЧНИЙ СТИЛЬ ОДЯГУ

 

Шкільна форма має бути з натуральних тканин

Найбільше проблем у батьків виникає з вибором шкільного одягу.

Насамперед, слід пам’ятати, що шкільна форма – не наряд, а робочий одяг, у якому дитині доводиться ходити п’ять днів на тиждень. Тому тут головним критерієм має бути комфортність. 3 гігієнічної точки зору, для дівчаток найбільш зручними є спідниця та сарафан.

На відміну від традиційної сукні, їх можна комбінувати з легкими кофтинками чи теплими светрами – залежно від погоди. Хлопчикам рекомендується носити костюм-трійку: штани, жилет і піджак. Тканина для форми має бути з натуральних волокон: бавовна, льон – для теплої пори року, вовна, кашемір – для зими.

На жаль, більшість батьків дивляться лише на те, чи гарно костюм «сидить», чи підходить він по розміру, чи не занадто маркий колір. Тих, хто звертає увагу на вміст сировини, не так уже й багато. Багатьом загадкове позначення 100% ПАН (поліакрилонітрильні волокна, що служать синтетичним замінником вовни) ні про що не скаже. А тих, хто наважиться попросити сертифікат відповідності, взагалі одиниці.

Втім, якість одягу набагато важливіша за його зовнішню привабливість. Наприклад, надлишок синтетичних добавок зробить одяг занадто жорстким, він швидко накопичуватиме статичну електрику та погано пропускатиме повітря.

ШКОЛА НЕ ПОВИННА ВИКЛИКАТИ В ДИТИНИ ТРИВОГУ І СТРАХ

Перший клас – серйозне випробування не тільки для школяра, а й для батьків. Дитина підростає, у неї з’являються перші серйозні обов’язки, перші завдання, з якими може впоратися тільки вона сама. Перше, що можна порадити батькам, – не панікуйте. Вірте в свої сили і в сили дитини.

 Готувати дитину до школи слід почати з літа. Можна провести екскурсію до школи – показати клас, де вона вчитиметься, їдальню, спортзал. В ігровій формі створити новий розпорядок дня – ось я чищу зуби, снідаю, роблю зарядку, йду до школи, виконую домашнє завдання. Дитина може сама наклеювати картинки свого нового розпорядку. Це допоможе швидше звикнути до перемін. Крім того, потрібно заздалегідь змінити режим дня – вставати раніше, лягати не пізніше дев’ятої вечора.

 Не слід обіцяти, що дитину чекають суцільні перемоги, важливіше допомогти їй налаштуватися на щоденну працю, але робити це необхідно дуже коректно.

  Буває, батьки так налякають дитину ще до школи, що вона боїться переступати поріг навчального закладу,. Треба, щоб школа не викликала в дитини тривогу та страх. Часто від батьків можна почути: «Що ж ти така неохайна дівчинка в школі робитимеш?» або «Ось в школі тебе привчать до порядку!».

 Школа має викликати в дитини цікавість, можливість дізнатися про щось нове і навчитися чомусь. Краще також у формі гри навчити дитину класти все на свої місця – ось тут житимуть олівці, ручки, тут буде домівка для твоєї шкільної форми, а тут спатиме портфелик.