Разом з усім українським народом ми вступили в нове століття. Бути не тільки свідком, але й учасником подій, що відбуваються зараз, у момент становлення держави,- це велика відповідальність. Час розкидати каміння пройшов. Прийшов час його збирати. І, звичайно, однією з найважливіших умов становлення особистості XXI століття є відродження духовності, виховання й прищеплення тих моральних засад, що дають можливість кожному бути активним учасником державотворення.
З тим, аби долучити підростаюче покоління до історій ( не лише її споглядання , а й дослідження), у школі було створено музей школи, де переставлені матеріали від початку її існування (1960 рік) до сьогодення.
   Ініціатором створення кімнати-музею була директор школи Замятіна Р.В., яка ще в 1998 році запропонувала розпочати роботу по збиранню пам’яток, пов’язані з становищем розвитком нашого навчального закладу. Ця ідея знайшла підтримку серед членів педагогічного колективу, і з 1998 року розпочалася цікава й клопітна робота по збиранню матеріалів, який нині є музейним фондом.

   Мета створення музею передбачає, перш за все, його виховну функцію та сприяння відродженню історичної педагогічної спадщини школи, забезпечення духовної єдності педагогічних поколінь. Тому на засіданні педагогічної ради школи було прийняте рішення про створення в кожному класному колективі пошукового загону, який займається збиранням цікавих матеріалів про колишніх працівників школи, її учнів, готує повідомлення й виступає з ними на засіданнях “круглих столів”, конференцій. У 1999 році були зібрані й оформлені перші матеріали, які вирішили розмістити в невеликій кімнаті другого поверху нового корпусу школи.

    Характеристика музею
 Основним завданням музею є сприяння удосконаленню навчально виховного-процесу в школі, розширення і поглиблення загальноосвітньої підготовки учнівської молоді засобами позакласної роботи; розвиток ії творчих інтересів до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької, пропагандистської роботи; формування у підростаючого покоління розуміння взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України; допомога педагогічному колективу закладу освіти у впровадженні нових нетрадиційних форм роботи за інтересами;участь у формуванні і збереженні і раціональному використанні музейного фонду України; вивчення, охорона пропаганда пам’яток історії освіти рідного краю; проведення культурно-освітньої роботи серед учнівської молоді та інших верств населення.

   Історія створення музею
   Музей було створено до 40-річчя школи.
   У 1999 році матеріали музею зберігалися у кімнаті площею 10 кв. м.
  У 2001 році було відкрито нове приміщення музею — 2 поверх нового корпусу площею 25 кв. м
  У 2006 — 2007 н. р.  була  створена Галерея   історії   школи загальною площею 120 кв. м.
 У 1999 році були зібрані й оформлені перші матеріали, які вирішили розмістити в невеликій кімнаті другого поверху нового корпусу. Під керівництвом заступника директора з виховної роботи Яцури С.В. у школі з’явилися фотоматеріали про перших випускників (1964 р.) та життєдіяльність педагогічного й учнівського колективів 60-70 років. До 45-річчя ювілею ЗОШ № 15 у 2001 році було прийнято рішення про виділення приміщення для створення музею історії школи. Сьогодні музей – гордість нашого навчального закладу. Він має пізнавальне й виховне значення. Маючи загальну площу 120 кв. м , музей містить нерухомі пам’ятки історії та культури (236 одиниці). У виставочній залі та фондосховищі містяться матеріали, які були знайдені і систематизовані за розділами екскурсійно-пошуковим гуртком, до якого входять учні 5-11 класів.
  Щоб незгасимою була людська пам’ять, діти кожного року поповнюють експозицію музею новими матеріалами. З метою збереження та подальшого поповнення матеріальної бази фондів у школі було створено Раду музею. Протягом різних років її очолювали вчителі: Бабиніна В. А., Бойко Н.Г., Скринник Л. М., Стадниченко Г. В., Тесля Т.В., Москаленко Т.І. Сумський музей історії школи кожний рік бере участь у міському конкурсі на кращий шкільний музей. Щорічно матеріали, підготовлені Радою музею школи для участі у конкурсі «Свята спадщина» займали ІІ – ІІІ місця. У 2007 році музей одержав свідоцтво за номером №19-157, про реєстрацію музею при навчальних закладах, що перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України. У 2009 році музей відзначав 10 – річчя, на честь якого був виданий ювілейний буклет та створений відеофільм.

   Експозиції музею
 Історія школи: „Наш перший випуск”; „Наші шефи”; „Наші перемоги”; „Від ювілею до ювілею”; „Вчителі – випускники школи”; „Перший директор „П’ятнашки”; „Активна позиція „П’ятнашки ”; „Високий рівень досягнень”; „Олімпійський резерв школи”; „Знак якості” мають…”; „Вчитель року”; „Гордість школи – призери учнівських олімпіад”;”Творчі здобутки „П’ятнашки”; „ХХІ століття. Золоті зірки”; „ХХІ століття. Срібні зірки”; „Наші традиції”; „Берегині традицій”; „Ви навчали цікаво”; „Учні – переможці міжнародних програм”; „ Директори „П’ятнашки”;„Кращі спортсмени школи”;”Сімейні династії школи”;” Адміністрація “П’ятнашки”;”Екологічна стежинка “П’ятнашки”
 Військово-патріотичне виховання: „Почесні ветерани Великої Вітчизняної війни”; „Шануємо ветеранів Комсомольського мікрорайону”; „Життя та діяльність міського клубу „Бойові подруги”; „Відлуння війни”;„Наші вчителі-ветерани війни”; „Від Путивля до Карпат”; „Вони визволяли наше місто”; „Непохитна та легендарна”;„Випускники школи – захисники Вітчизни”;„Афганістан: у серці болем..”; “Юні волонтери”

   Унікальні експонати музею
   Фотоальбоми більш як 30-ти випусків школи, фотоматеріали про діяльність колективу школи в 60-ті роки, спогади вчителів, які працювали в школі з дня її заснування.