Робота початкової школи по збереженню життя та  зміцнення здоров’я учнів 1-4 класів

«Здорові діти – здорова нація. Здорова нація – сильна держава», – під таким девізом  працюють вчителі початкових класів та вихователі ГПД Комунальної установи Сумська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №15 імені Дмитра Турбіна. 

У школі І ступеня навчається 476 учнів. Відвідування учнями закладу становить 93 %, з них по хворобі- 90%.

У закладі працюють творчі групи з впровадження здоров’язберігаючих технологій в рамках Школи сприяння здоров’я,які спрямовані на заохочення учнів до здорового харчування, фізичної активності учнів.

Створені такі групи:

 • Арт-терапія – метод лікування за допомогою художньої творчості.

Керівник: учитель музичного мистецтва Коротенко А.А.

 • Формування правильної постави учнів за допомогою соляних мішечків.

Керівник: учитель початкових класів Гордієнко Н.В.

 • Коригування постави учнів за методикою Євменова.

Керівник: учитель фізичної культури Тарасенко Н.П.

 • Культура харчування учнів 1-6 класів.

Керівник: учитель початкових класів Талдикіна Т.М.

 • Профілактика захворювань засобами інформаційних технологій.

Керівник: учитель української мови         Підопригора Ю.О.

         З 15 жовтня 2018 року наш заклад став учасником програми «Healthy School: заради здорових і радісних школярів».  Рада  «Школи сприяння здоров’я» розробила здорові активності на 2018-2019 рік: зустріч зі спортсменами, шкільна спартакіада, конкурс дизайну шкільної їдальні,  акція «Здорова їжа в кожній родині», міні-проекти «Територія без мобільного телефону», акція «Зимові види спорту».

    Для зміцнення здоров’я здобувачів освіти у нашому закладі  організовані такі гуртки та секції :

 • Спортивне орієнтування.
 • Спортивний туризм.
 • Секція карате.
 • Волейбол.
 • Елементи спортивних ігор.
 • Гурток військово-патріотичного виховання «Джура» («Казацька варта»).
 • Гурток козацько-лицарського гарту «Патріот», 3-5 кл.
 • Художня гімнастика.
 • Секція вільної боротьби та боротьби сумо.
 • Волейбол (хлопці).

У вересні  по закладу проводилась робота за напрямком  “Здоровий спосіб життя. Громадське виховання”.

Головним завданням роботи школи є збереження життя та здоров’я учнів. По закладу за 2018-2019 навчальний рік травмовано 87 учнів, з них шкільні травми – 19, вуличні – 36, спортивні – 13, побутові – 19. У випадку шкільного травмування по закладу видається наказ про посилення роботи щодо профілактики травмування. Для  попередження профілактики шкільного травматизму класними керівниками проводяться бесіди, інформативні хвилинки. Шкільна палата здоров’я проводить бесіди про здоров’я учнів, про збереження свого життя та попередження дитячого травматизму. На нарадах при директорові розглядається питання стану травмування учнів закладу. На педраді розглядалося питання попередження дитячого травматизму, «Здоров’я учнів – запорука успішної особистості».

         На батьківських зборах у вересні  розглядалося питання профілактики та попередження дитячого травматизму, було розглянуте питання безпечного та корисного дозвілля в січні.

 Питання оздоровлення учнів розглядалося на батьківських зборах в квітні. Були запрошені медичні працівники, які надали рекомендації зі здорового харчування та збереження здоров’я учнів.

         У вересні був проведений тиждень «Увага! Діти на дрогах», у жовтні «Тиждень з основ безпеки життєдіяльності», у березні проводився тиждень «Охорона праці в школі», у квітні був проведений тиждень «Охорона життєдіяльності».

         Класними керівниками 1-4 класів проводилися навчальні музичні перерви; бесіди «Хто здоровий, той сміється, все в житті йому вдається», «Правила дорожнього руху». Для мотивації до здорового способу життя були проведені спортивні змагання для учнів 3-4 класів. Учитель початкових класів Талдикіна Т.М. на уроках та в позаурочний час впроваджує елементи навчання в русі          О. Дубогай.

Класні керівники 1-х класів провели виховний захід «Правила вуличного руху» із залученням працівників поліції.

Учителі школи  є активними учасниками Всеукраїнських науково-практичних конференцій «Освіта і здоров’я», які  2 рази на рік  проходять на базі Сумського державного педагогічного університету ім.. А.С.Макаренка:

 • 16 жовтня 2018, тема «Арт-терапевтичні технології у здоров’язбережувальної діяльності сучасних закладів освіти,  присутні учителі початкових класів, адміністрація, учитель предмету «Основи здоров’я», учителі початкових класів. Директор школи Замятіна Р.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Самоніна О.Б., учитель початкових класів   Талдикіна Т.М. мають друковані роботи у матеріалах  конференції.
 • 02-03 квітня 2018 року, з теми «Актуальні проблеми громадського здоров’я».За результатами роботи науко-практичної  конференції видані матеріали підсумкової конференції  з результатами роботи науко-практичного семінару. Сертифікати учасників регіональної підсумкової конференції  з результатами роботи науково-практичного семінару «Освіта і здоров’я» отримали директор школи Замятіна Р.В., учитель предмету «Основи здоров’я» Горєла Т.М.

                        У збірнику конференції розміщена стаття:

                Замятіна Р.В., Латіна Г.О., «Формування компетентності здорового способу життя учнів закладу загальної середньої освіти»,  с. 61.

Учитель предмету «Основи здоров’я» Горєла Т.М. взяла активну участь у ІІ регіональній науково-педагогічній конференції «Здоров’яспрямована діяльність у сучасному освітньому просторі», що відбулася 15 листопада на базі СОІППО. Тетяна Миколаївна виступила з доповіддю «З досвіду роботи навчального закладу у Всеукраїнській програмі «Healthy schools; заради здорових та радісних школярів».

Учитель предмету «Основи здоров’я» Горєла Т.М.  пройшла  30-годинні курси підвищення кваліфікації  при СОІППО  05-07.11. 2018 р. з теми «Здоров’язбережувальні проекти та технології в закладах загальної середньої освіти».

Саме життя змушує підростаюче покоління приймати участь в роботі груп. Але великою проблемою освітнього процесу залишається  швидка стомлюваність учнів, низька рухова активність.

         У нашому закладі  впроваджений  курс за вибором «Дорослішай на здоров’я», який веде психолог Демура Т.М. Метою курсу  є зміцнення психологічного здоров’я учнів; проведення психологічного розвантаження; індивідуальне психологічне консультування, навчання стратегії і тактиці міжособистісних відносин.

    Позакласна діяльність, організована нашим закладом,  створює в учнів мотиваційні установки на здоровий спосіб життя як головної умови формування, збереження і зміцнення фізичного, духовного і соціального здоров`я.